Zpomalte… a užijte si Vánoce naplno.

Z romantického svátečního období se tak snadno stanou chvíle plné stresu.

V tomto článku bychom Vám rádi přinesly pár tipů, jak se zrelaxovat a vymanit se z hektického každodenního koloběhu. Užít si svátky, v klidu a radosti tak jak by to mělo být.

Méně je více.
Tuto frázi jste určitě již mnohokrát slyšeli. Může znít jako otřepané klišé, ale zrovna v tomto období je dobré si jej vzít k srdci. Při vybírání dárků pro naše milované má mnoho z nás tendenci předhánět se, překvapit. Přitom dost často u srdce mnohdy nejvíc zahřeje ručně vyrobený dárek a společně strávený čas.

Pokud Vás v tomto období trápí pocit úzkosti, je nutné zjistit, co je její příčinou. V opačném případě nebude jednoduché se jí zbavit. To vyžaduje velkou dávku upřímnosti i k sobě samému. Pokud máte napnutý rozpočet, stanovte si limit, který výdaje za dárky a zbytné věci nesmí překonat. Pokud nemáte rádi davy, nakupujte toho co nejvíc online. Zkuste si rozdělit povinnosti spojené s pořádáním slavnostních večeří a obědů. Případně pozvat mamku, sestru či kamarádku a společně napéct cukroví. Vzájemná výpomoc je nejlepším „team buildingem“.

Zaměřte se na balení dárků. Pořiďte si hezký balicí papír, pěknou stuhu... Jeden krásně zabalený dárek potěší více, než několik ledabyle zabalených balíčků.

O složitější finanční situaci je dobré říct blízkým a rodině. Kdo jiný by měl pochopit, že částka, kterou utratíte, přeci nevypovídá o vaší lásce k nim. Místo investice peněz do věcí zkuste investovat svůj čas do společných aktivit. Odložte telefon, vypněte sociální sítě a naplno se věnujte rodině. Vaši plnou pozornost ocení více, než sebedražší dárek.

 

Místo spousty zpráv na sociálních sítích si udělejte chvilku a zavolejte blízkým, které na Vánoce neuvidíte. Možná Vás překvapí, kolik radosti jim ta chvilka na telefonu může udělat.

Utřiďte si priority a vše si naplánujete dopředu.

Začněte třeba tak, že se zkusíte zamyslet nad tím, čím pro Vás Vánoce skutečně jsou. Může to znít jako banální úkol, ale uvidíte, že to tak jednoduché není. Žijeme v rychlé a velmi propojené době, neustále jsme bombardováni fotkami dokonalé výzdoby, bezchybného cukroví, překrásných stromečků a štastných rodin. Na každém kroku na nás číhá reklama s vánoční tématikou. Snadno podlehneme pocitu, že je třeba „dělat víc“ – víc uklízet, zdobit, nakupovat, péct a ženeme se za naleštěnou virtuální realitou. Přitom tento tlak nás právě odtrhuje od podstaty Vánoc.

 

Domácí hody prokládejte procházkami. Zajděte na místa, kam třeba běžně nechodíte, kochejte se výzdobou. Zima ve městě i na venkově je krásná.

Když si vzpomenu na minulé Vánoce, jako první se mi vybaví naše rodinné setkání doma u rodičů. České vánoční koledy. Šišatý adventní věnec, který jsem vyrobila. Vůně perníku, skořice a pomerančové kůry. Vánoční světýlka ve večerním obývacím pokoji. Vánoční pohádka po štědrovečerní večeři. Stromeček s nahnutou špičkou, ze které nám padala hvězda. Jeho nedokonalost nás ale vlastně uklidňovala a tolik se nám líbil, estetické vadě navzdory.

Podobné okamžiky dělají Vánoce příjemnými a je třeba si jich vážit. Udělejte si z nich ústřední téma svých Vánoc. Když se něco pokazí, spálíte jídlo, nebo se začne schylovat k ostřejší výměně názorů mezi členy rodiny, zkuste si najít odstup a společně se radovat z toho, že jste se všichni mohli ve zdraví sejít.

Pro volné dny mám nachystaný seznam věcí a aktivit, které bych chtěla stihnout, baví mě a záleží mi na nich. Mohou to být drobnosti, jako uvaření oblíbeného jídla, péče o sebe, čas strávený s knížkou, pohádkou a nebo na krásné procházce.

Co máte na vánočních svátcích rádi vy?

Podělte se s námi o názor na Facebooku, nebo Instagramu. Rádi se dozvíme, co Vás těší. ☺️

Krásné Vánoce!

Anita & Andrea, Flow Base.cz ❤️