Všechno nejlepší, H2O!

Většina lidí v západním světě stále žije v sebeklamném přesvědčení připomínající pohádku o králi, který si myslel, že sůl (nebo voda) jsou nanicovaté nerosty, jichž je všude dost, a proto má smysl spíše spekulovat na burze se zlatem. Protože dokud nám teče voda z kohoutku a můžeme si ji koupit v pěkných PET lahvích, žádná krize nám nehrozí. Máte-li stejný dojem, přestaňte při přemýšlení vařit z vody. 97% z veškeré vody na Zemi je slaná mořská voda nebo voda vázaná v zemské kůře v krystalické mřížce nerostů. Když k tomu připočtete další 2%, která jsou schována v ledovcích, zbyde vám už jen 1%, které lze použít k lidským aktivitám. A ani to 1% není jen voda pitná, pouze sladká voda dostupná k lidské činnosti!

 

Kdože je vlastně náš dnešní oslavenec? Chemická sloučenina jedné molekuly kyslíku a dvou molekul vodíku, které si díky komplikovanějším sousedským vztahům zachovávají vazební úhel sto pěti stupňů. Tato molekulární odtažitost, místy připomínající dnes tolik proklamovanou nutnost tělesných rozestupů, způsobuje unikátní geometrii molekuly vody a tato geometrie zase unikátní vlastnosti této tekutiny. Mimo jiné její obrovskou schopnost rozpouštět iontové látky. Z čehož ostatně může pramenit lidský zvyk používat vodu v očistných a náboženských rituálech. Vodou se křtí, voda se světí, hinduisté se jí každé ráno rituálně omývají a muslimové bez umytých nohou do mešity nevstoupí. Z toho se ostatně vyvinulo psané pravidlo Járy Cimrmana, dle kterého do hospody vstupujeme jen s umytýma nohama.

 

Když to vezmeme z jedné vody na čisto, voda je všude okolo nás i v nás, a díky své všeobecnosti je tak samozřejmou součástí našeho světa, že si ho bez ní odmítáme představit. Filozof Thalet z Milétu prohlásil, že „principem všech věcí je voda, z vody je vše a vše se do vody vrací.“ Tenhle předsokratovský přírodovědec měl absolutní pravdu i bez kosmologického a geochemického průzkumu, který dokázal, že na Zemi existuje stále stejný objem vody, jen se mění její distribuce. Molekulu vody, kterou zrovna teď polykáte ze skleničky, mohl mít před sedmdesáti miliony let v tlamě nějaký dinosaurus. Pro vodu tedy jako jednu z mála neplatí omleté tvrzení, že dvakrát nevstoupíš do jedné řeky.

Proč jsme se ve FlowBase rozhodli o vodu tak starat?

Protože víme, že ve víně je pravda, ale ve vodě zdraví. Takže zatímco bez jídla dokážeme zůstat naživu měsíc (a bez vína někdy i dva dny), bez vody nám hodně teče do bot, protože člověka bez ní dělí od smrti maximálně hodně bolestivý týden. Což je voda na náš mlýn. My ve Flowbase si uvědomujeme, jak zbytečně se někdy voda spotřebovává a kazí. Průměrná denní spotřeba vody je v ČR 100 litrů na člověka. Ve velkých městech to bývá i 130 litrů. To je 13 plných kyblíků. Dokážete si představit, že si je každé ráno přinesete domů z nejbližšího potoka? „Vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna. A to platí o všem v životě,“ řekl kdysi Benjamin Franklin. Myslete na to, kdykoliv otočíte kohoutkem. A někdy si zkuste místo posilování s činkami zajít s kyblíkem pro vodu k nejbližší studánce. Třeba vás při tom napadne, že těch třináct kyblíků je přece jen hodně a to každodenní rochnění ve vaně vlastně ani nepotřebujete.

 

Mgr. Barbora Topinková, PhD.

Autorka je hydrogeoložka a spisovatelka