Švédská výtvarnice Petra Lund: Když se koníček stane obživou.

Keramiku tvoří s láskou a přeje si, aby stejně tak těšila i své majitele.

Znáte to. Pořídíte si krásné nádobí, schováte jej ve skříni, aby se nezničilo a těšíte se, jak jej využijete při první vhodné (vzácné) příležitosti.
A tak čas letí, oslavy střídají výročí a vy si najednou vzpomenete, že máte ve skříni ty krásné kousky, které jste si schovali právě pro tyto akce. Že je vám ten příběh povědomý?
S uměleckými hand made výrobky od Petry Lund máte jistotu, že se Vám to nestane. Petra při své tvorbě myslí vždy na kombinaci jemné estetiky a plné funkčnosti. Její výrobky příjemně ozvláštní domov, aniž by na sebe strhávaly přehnanou pozornost. Zároveň jsou navrženy tak, aby byly co nejvíce praktické a jejich použití bylo příjemné.

Narodila se do umělecké rodiny. Její maminka společně s tetou provozovala manufakturu, kde vytvářely potisk na textilní materiály. Petra ale o podobné dráze nesnila a vydala se studovat sociální psychologii na Helsinské univerzitě.

Ve volném čase ale ráda tvořila rukama a absolvovala několik výtvarných kurzů. Nejvíce ji bavila keramika, která se během následujících let stala hlavní náplní jejího volného času. Touha po vzdělání ji přivedla k tomu, že se přihlásila na intenzivní kurz a následně začala spolupracovat s podobně zapálenými výtvarníky z okolí. Po nějaké době se rozhodla představit výsledky svého volnočasového koníčku i veřejnosti a začala své výrobky nabízet na lokálních Vánočních trzích. Stačilo poté už jen pár kladných referencí a o její výrobky projevily zájem obchodníci z celého světa.

 

Ráda zkouší nové postupy a tak začala experimentovat s látkami a tkaninami, které keramice dodají tvar a texturu. Napadlo ji to poté, co jí prarodiče nabídli staré záclony a ubrusy. Jednoduchý, minimalistický design je tak nenásilně obohacen o novou dimenzi.

Ovšem její tajná zbraň jistě překvapí mnohé. Je jí totiž kreditní karta, kterou ráda používá pro uhlazení materiálu. Samozřejmě poté, co se ujistí, že je již expirovaná.

 

Keramika s dlouhodobou hodnotou Petra si suroviny důkladně vybírá u lokálních prodejců a používá výhradně glazury vhodné pro kontakt s jídlem. K práci si vybrala kameninu, která je dle jejích slov skutečně udržitelná. Vypaluje se při vysokých teplotách, díky čemuž si zachovává svou pevnost. Své zákazníky tak může ujistit, že její výrobky vydrží několik let.

Kvalitní materiály, stylový design a píle s níž se do svého koníčku pustila, ji umožnily stát se výtvarnicí na plný úvazek. Díky tomu si může plnit své sny a spolupracovat s různými společnostmi, pro něž na zakázku vyrábí unikátní malosériové produktové řady. Mezi ty patří i řada difuzérů pro esenciální oleje od Booming Bob.

Rada na závěr? Nebojte se mít velké sny..

Když zrovna netvoří ve své dílně, relaxuje Petra cvičením jógy, na které oceňuje protažení těla i zklidnění mysli. Zároveň je velmi vděčná za to, že dostala příležitost věnovat se keramice na plný úvazek. Na začátku podnikání měla obavy, zda li se zvládne uživit. Dnes tvrdí, že hlavní je “chytit příležitost za pačesy” následovat svůj instinkt a nebát se zkoušet nové věci. Protože nikdo jiný to za vás stejně neudělá.